podzim jablka
Poradna Facebook
Rádce pro vaši zahradu

ŘÍJEN

 

Letošní říjen bude podle předpovědi klasickým podzimním měsícem, i když ono oblíbené babí léto, hýřící podzimními barvami, se dá očekávat spíše až ve druhé polovině. První půlka má být chladnější a deštivější. Tak jen doufejme, že předpověď vyjde. Pořádná závlaha se přírodě před blížícím se koncem vegetace hodí. Ale žádné lenošení v deštivém období, zahrada ještě ani zdaleka nespí.

Na začátku října se ještě dají na prázdné záhony vysévat různé rostliny určené na zelené hnojení, a na konci října se již bude moci do půdy zarývat to, co vzešlo z výsevu hned po sklizni raných plodin. Rostliny je však třeba nejprve rozsekat nadrobno a pak mělce zapravit do půdy.

  • Trávník ještě potřebuje sekat, i když letos rostl celé léto „jako na jaře“, ale záleží na počasí, jestli ještě poroste či ne, a kdy nastane ono poslední sekání.
  • Důležité je pravidelně sbírat spadané ovoce. Natlučené plody se dají zpracovat a využít v kuchyni, zato plody nemocné, napadené plísní či hnilobou, je třeba ze zahrady odstraňovat, jen tak se dá bránit šíření nákazy.
  • Probíhá sklizeň hrušek a jablek k uskladnění.
  • Květiny ještě kvetou, jak letničky, tak trvalky, ale je nutné si je prohlížet, zvláště za deštivých dnů se velmi rychle začne šířit padlí. Nepěkné šedavé skvrny jsou schopné velmi rychle zaplavit celý záhon. U letniček to tolik nevadí, stejně už jejich doba končí, ale pozor, rostliny s padlím nepatří do kompostu.
  • Hlízy mečíků, jiřin a dalších choulostivých rostlin je už třeba vyrýt. Pak ale dobře očistit a prohlédnout, protože jakékoliv poškození hlíz může být zdrojem infekce, zahnívání. Zdravé hlízy dobře přezimují na lískách v bezmrazé místnosti.
  • Kořenová zelenina může zůstat v zemi, dokud to počasí dovolí. Kořeny je pak třeba vyrývat velmi opatrně, nechat oschnout, pak je očistit a odstranit nať. Kořenová zelenina se dá dobře skladovat v chladném prostoru, ve sklepě apod. Třeba mrkev či celer velmi dlouho vydrží, pokud jsou založené ve kbelících s pískem.
  • Začíná padat listí, a to se hodí do kompostu. Lepší však je ho nejdřív přejet sekačkou a pak tlení urychlit Radivitem, to je potom listovka!
  • Říjen je také poslední šancí na výsadbu cibulí tulipánů a dalších na jaře kvetoucích cibulovin.
  • Tento měsíc je také skvělý pro výsadbu opadavých listnatých keřů a popínavých rostlin, ale nová výsadba potřebuje zalévat, i kdyby teď pršelo. A na zálivku je nutno pamatovat i přes zimu.
  • Ze zahrady se už budou odnášet choulostivější květiny, anebo i letněné pokojovky. Ale pozor na škůdce, mšice, molice a svilušky, jak se objeví, chce to honem použít insekticid např. Spruzit AF.

TIP
Do kompostu nepatří listí ořechové, leda jen v malém množství.

Autor: Zuzana Pavelková

Skrýt