Poradna Facebook
Rádce pro vaši zahradu

Poradna

Otázka:

Dobrý den! Mám velmi pěknou cibuli ze sazečky,ale některá hnije od kořenů. Když je spodní list žlutý, tak je cibule nahnilá. Čím to je? Děkuji

Odpověď:

Pravděpodobně se jedná o hnilobu. Pokud nahnilé cibule silně zapáchají, může to být bakteriální hniloba. Cibule je napadána již v půdě, proto je při pěstování důležitá prevence, aby se chorobám předešlo. Je nutné vysazovat jen zdravou sadbu, nepěstovat cibuli čtyři roky po sobě na stejném záhonu, nehnojit příliš dusíkem. Také přílišná zálivka v teplém počasí ji nesvědčí.

Otázka:

Mám vlastní kompost, ale při použití zeminy na pokojové rostliny se na povrchu zeminy vytvoři bílý povlak (jakoby vysrážené nějaké látky ze zeminy, není to plíseň).

Odpověď:

Máte pravdu, plíseň by vytvořila souvislý povlak. Ve vašem případě se zřejmě jedná o vykrystalizované soli. Každá rostlina odpařuje vodu, a to jak nadzemní částí, tak i kořeny. Při výparu dochází ke krystalizaci solí. Pokud je koncentrace solí v květináči vyšší, vytvoří se krystalky na povrchu půdy. Doporučuji rostliny přesadit do nového substrátu, nejlépe do speciálního pro pokojové rostliny.

Otázka:
Dostala jsem k narozeninám krásné orchideje (Phalaenopsis), ale dlouho jsem se z květů netěšila. Všechny opadaly a také poupata zaschla a opadala. Nevíte proč?

Odpověď:
Pravděpodobně orchideje nastydly. Mají rády teplo a i krátký pobyt v chladu jim uškodí. V zimních měsících problém může nastat již při koupi, kdy orchideje nejsou dobře zabalené a cestou nastydnou.Také jim vadí studený vzduch při větrání.

Otázka:
Chtěla jsem se zeptat, jestli můžu dávat do kompostu také popel z kamen nebo krbu?

Odpověď:
Ano, můžete, ale pouze popel ze dřeva. Živiny v něm obsažené se velmi dobře vážou na organickou hmotu a vše se rovnoměrně rozkládá.

Otázka:
Za pomoci přípravku Loxiran Mravenčí bufet jsem vyhubil už několik mravenišť. Teď jsem ještě nějaké mravence viděl v kůlně. Ihned jsem naplnil dózy přípravkem, ale roztok nemizí a občas vidím i létající mravence. Proč jim přípravek najednou nechutná?

Odpověď:
V létě se může stát, že mravenci několik týdnů na návnadu nereagují. V období rojení totiž mravenci nepřijímají žádnou potravu, a tak ani návnadu. Jakmile ale rojení ustane, začnou zase potravu přijímat a můžete pokračovat v aplikaci návnadového roztoku.

Otázka:
Zaujal mě přípravek proti škůdcům Neudosan. Vynikající je, že nemá žádnou ochrannou lhůtu. Na zahradě mám mšice černé, zelené i s křídly. Působí přípravek na všechny?

Odpověď:
Ano, Neudosan účinně hubí všechny druhy mšic. Je to kontaktní přípravek, proto je nutné rostliny důkladně postříkat i na rubu listů. Usmrcené mšice po pár dnech z rostlin samovolně odpadnou.

Otázka:
Mám každý rok problém s mečíky. Nasazená poupata nevykvetou nebo vykvetou jen dva tři květy, ale jsou skvrnité a ihned opadnou. Nevíte čím to je?

Odpověď:
Jedná se pravděpodobně o napadení škůdcem – třásněnkou mečíkovou. Na mečíkách (gladiolech) škodí sáním jak na hlízách, listech, tak zejména na květech. Hned při prvních příznacích poškození je nutné gladioly postříkat přípravkem proti škůdcům. Vhodný je insekticidní přípravek Spruzit. Také je třeba hlízy po sklizni dobře očistit a osušit a skladovat na suchém, ne příliš teplém místě.

Otázka:
Nasypal jsem Ferramol okolo sazenic jahod. Pokud ho slimáci nesežerou a přípravek zůstane na záhonu, nemůže jahodám uškodit?

Odpověď:
Naopak. Účinnou látkou Ferramolu je fosforečnan železitý, který se v půdě působením mikroorganismů a látek vylučovaných rostlinami rozkládá, a tím jsou rostlinám k dispozici dvě důležité živiny – fosfor a železo. Pokud tedy zůstane Ferramol na záhonu, jahody vlastně přihnojíte.

Otázka:
Je možné ještě nyní řezat ovocné stromy?

Odpověď:
Bohužel již ne. Na zimní řez je příliš pozdě. Ale doporučujeme letní řez (od června do srpna), který může být přípravným řezem pro zimní řez příštího roku a také jím podpoříte tvorbu plodného obrostu.

Otázka:
Koupil jsem si pozemek u lesa a chci založit zahradu. Půda je dost kyselá. Co se s tím dá dělat?

Odpověď:
Kyselost půdy lze upravit pomocí vápnění. Ovšem u lesa to vždy není tak jednoduché. Proto je lepší přizpůsobit se okolí a zaměřit se na pěstování kyselomilných rostlin. Především můžete bez jakékoliv úpravy půdy pěstovat rododendrony, azalky, cesmíny, magnólie, vřesy apod. Slabě kyselou reakci snášejí i rybízy, maliníky a jabloně.

[contact-form-7 id="371" title="Poradna form"]
Skrýt