orchidej cattleya
Poradna Facebook
Rádce pro vaši zahradu

Orchideje

Orchideje jsou krásné, vynikají rozmanitostí květů a barev i dlouhodobým kvetením. Orchideje jsou převážně tropického původu, mají rády teplo a v bytech se daří celé řadě velmi pěkných druhů.

Nejsnáze se pěstuje Phalaenopsis. Český název můrovec se neujal, a není divu, spíš se této orchideji běžně říká „falenopsis“. Tento druh se vyznačuje opravdu širokou škálou barev, snad se nenajdou ani dvě zcela totožně vybarvené. Při správné péči kvete několik měsíců, a dokonce i několikrát za rok. Phalaenopsis je epifytická orchidej, proto je třeba ji pěstovat v kůrovém substrátu. Ideálně jednou za týden se celý květináč ponoří do odstáté vody a rostliny se nechají „napít“, přebytečná voda se vyleje.

Z dalších druhů orchidejí lze zmínit Cattleyu, krásnou orchidej s exotickými voskovými květy v odstínech růžové a červené, někdy i žlutě žíhané. Květy mohou být až 14 cm široké.

Dlouhé lodyhy s velkými květy, které připomínají květ macešky má Miltonia. Proto se jí také říká „macešková orchidej“.

Jako jedna z mála orchidejí, která výrazně voní je Oncidium. Laty má poseté drobnými kvítky, nejčastěji žluté a červené barvy.

Paphiopedilum mívá na stonku jediný nápadný květ, jehož spodní okvětní lístek připomíná dámský střevíček, proto se jí říká střevíčník (ale není to střevíčník pantoflíček.)

Všechny orchideje potřebují dostatečnou vzdušnou vlhkost. Pokud nechcete přemýšlet o pravidelném rosení, tak je nejlepší postavit rostliny na tácky s mokrými oblázky nebo keramzitem. Vzdušná vlhkost se tak zvýší přímo u pěstovaných orchidejí.

Při správné péči jsou orchideje výjimečnou okrasou každého obydlí.

Autor: Zuzana Pavelková

Skrýt