rajčata
Poradna Facebook
Rádce pro vaši zahradu

Mini nebo maxi?

Nebojte se, nebude řeč o sukních a jarní módě. I když o módě ano, ale o módě v pěstování rajčat. Nebudeme mluvit o výsevu, na ten už je pozdě. Kdo si chtěl vypěstovat vlastní sazeničky, ten jistě vyséval už v únoru a nyní napjatě sleduje, jak mu rostou. Zda nezasychají, nebo netáhnou moc ke světlu. Kdo by však chtěl pěstovat nově doporučované odrůdy, vyzkoušet různě chutnající plody, nebo poznat nejrůznější novinky v kategorii od mini rajčátek po maxi rajčata, ten má ještě čas začít promýšlet, jaké sazenice si pořídit. A hlavně, kam je pak vysadit! Rajčata všeho druhu potřebují slunná stanoviště, častou zálivku a pravidelné přihnojování.

Mini
Začněme těmi nejdrobnějšími, ale velmi lahodnými plody, která dávají rajčata divoká. Ale pozor, opravdu rostou jako divoká, víc, než dvě sazenice se na metr čtvereční nevejdou. Rostou do šířky i výšky, potřebují oporu, jinak se moc válejí, ale dávají vynikající plody s tenoučkou slupičkou, tedy k okamžité spotřebě. Lépe řečeno k pravidelnému ozobávání. A existují v červené i žluté variantě.

Cherry rajčátka a rajčátka balkónová
Na prostor velké nároky nemají, dají se velmi dobře pěstovat v truhlíku či větším květináči, a nejen na zahradě, ale jak název napovídá i na terasách a balkónech. Cherry rajčátka jsou velmi zdobná, rostou v půvabných hroznech, ale když ten dozraje, je po všem. Zato balkónová rajčátka nakvétají stále dokola a postupně dozrávají, takže je pořád co sklízet. Pokud tedy mají dostatek živin, které v nejlepší poměru dodá hnojivo pro rajčata. I zde existuje červená i žlutá varianta.

Autor: Zuzana Pavelková

Skrýt