topinambur
Poradna Facebook
Rádce pro vaši zahradu

MAIKO A TOPINAMBUR

Maiko je jedlá chryzantéma (Chrysanthemum coronarium). Maiko, to je cenný zdroj provitamínu A a minerálních látek. Mladé listy, výhonky a květy jsou skvělé jako součást zeleninových příloh nebo salátů. Mají velmi jemnou chuť. Starší listy zase potěší lehce štiplavou chutí. Rostlina je to velmi pěkná, květy krásné, a ještě prospěšné na trávení. Co více si přát.

Slunečnice topinambur (Helianthus tuberosus), se dříve jmenoval topinambur hlíznatý, lidově se mu říkalo židovské brambory nebo jeruzalémské artyčoky.
V Evropě to je rostlina nepůvodní, přivezená v 16. století z Jižní Ameriky, stejně jako brambory. Hlízy topinambur však na rozdíl od brambor neobsahují škrob, ale polysacharid inulin, vhodný pro diabetiky, protože nezvyšuje hladinu cukru v krvi. Topinambury obsahují i další prospěšné látky a mají jemnější a sladší chuť. Upravují se podobně jako brambory. Navíc hlízy vydrží v zemi přes zimu, mráz jim neuškodí.
A proč se tedy taková úžasná rostlina nepěstuje všude? Protože se velmi hbitě rozrůstá do výšky i šířky, takže naroste velké množství organické hmoty, ale pak se konzumují pouze drobné hlízy. A pokud se hlízy nevykopou všechny, topinambury se začnou nekontrolovatelně až plevelně množit.

Autor: Zuzana Pavelková

Skrýt