aksamitník, afrikán
Poradna Facebook
Rádce pro vaši zahradu

Krásné barvy, snadné pěstování a výrazné aroma… AKSAMITNÍK!

 

Aksamitníku (Tagetes) se též říká afrikán, ačkoli to je letnička pocházející z Ameriky. Pěstuje se mnoho druhů, které se liší jak vzrůstností, tak i velikostí květů. Barevná škála se pohybuje od žluté, přes oranžovou až k červené. Výjimečné jsou květy bílé.

Aksamitník vzpřímený (Tagetes erecta) vyniká velkými květy, Aksamitník rozkladitý (Tagetes patula) se velmi pěkně rozrůstá, a Aksamitník jemnolistý (Tagetes tenuifolia) potěší záplavou drobných květů. Proto jsou to také nejčastěji pěstované druhy.

Aksamitníky nejsou náročné na pěstování. Mají rády plné slunce, snesou však i polostín. Dají se pěstovat v běžné zahradní zemině, na záhoně i v truhlíku. Vyhovují jim propustné půdy dobře zásobené živinami. Za sucha potřebují zálivku, samy se o ni hlásí povadnutím listů, ale po zalití se rychle vzpamatují. Aksamitníky kvetou od června až do prvních mrazíků. A při řádném zapojení ani nedovolí růst plevelům.
Pěstovat se dají ze sazeniček, ty je však lepší vysazovat až ve druhé půlce května, ale vhodný je i výsev přímo na záhon, zhruba od poloviny dubna do poloviny května.

Aksamitníky, tedy afrikány, mají výrazné aroma, až si někde i vysloužily nepěkný místní název smraďoch. A přitom se toto aroma využívá i v kosmetice. Jenže právě díky této vůni aksamitníky dokážou odpuzovat, a v některých případech i hubit škůdce, především háďátka. Mnozí zahrádkáři proto doporučují vysazovat afrikány ke kořenové zelenině, k zelí i kapustě, k rajčatům či k růžím. Ale vždy až sazenice mohutnější, ty pak odpuzují i slimáky, zato drobné křehké sazeničky by slimáci zlikvidovali už během první noci. Ty je potřeba chránit, nejlépe použitím návnad na slimáky.

TIP: Aksamitníky v truhlíku na okně krásně září, i když nesvítí slunce, a mouchy ani komáři se přes ně do interiéru nehrnou.
Autor: Zuzana Pavelková

Skrýt