kočka a jahodník
Poradna Facebook
Rádce pro vaši zahradu

JAHODY

Vypěstovat krásné šťavnaté jahody by chtěl každý, ale není to jen tak.
Chce to dodržet pár zásad.

Koupit dobrou sadbu, tedy odolnější odrůdu jahodníku

A proti čemu má být odolná? No třeba proti šedé hnilobě, jíž se také říká botrytida (Botrytis cinerea), proti padlí (Spaerotheca aphanis) či bílé skvrnitosti listů (Ramularia gravilleana). A pozor, bílá skvrnitost vypadá na první pohled jako červené flíčky, ale s bílými středy, podle nichž se právě tato choroba jmenuje.

Zvolit a dobře připravit místo k pěstování

Kyprá půda, slunné vzdušné místo, nepřehnojené dusíkem.
A především dbát na to, aby se nesázelo na stále stejné místo. Měnit pěstované plodiny na daném místě, to platí všeobecně, ale pro jahody přímo bezpodmínečně.

Pěstování

Nově vysazené jahodníky, ale i ty starší, potřebují péči. Ty starší je třeba pečlivě ostříhat, odstranit nepěkné listy. Starší i nové je pak třeba pravidelně hnojit, nejlépe speciálním hnojivem, aby nedošlo k předusíkování, občas okopat a odstraňovat agresivní plevel, za sucha zalévat, za mokra nezapomínat podkládat plody, aby neležely přímo na zemi. A nejde jen o to, že by jahody byly špinavé, ale choroby je pak ohrožují mnohem více. No a nejen choroby, ale i slimáci. A není nic ošklivějšího než krásná jahoda, ze které čouhá slimák.
Proto je dobré nezapomínat na moluskocidy. Ferramol se zde hodí obzvláště, protože tyto modré granulky, které slimáci s chutí sežerou a odeberou se pak spát do úkrytů, ze kterých už nevylezou, nemají žádnou ochranou lhůtu, takže jahody lze sklízet průběžně, a navíc nikde kolem neleží otrávení slimáci, tak jako po použití chemických moluskocidů.

A konzumace…

S tou si již jistě každý poradí sám.
Ale znáte i ten italský jahodový dezert pouze pro dospělé? Pokrájené jahody se lehce pocukrují a přelijí červeným vínem. A po hodině zaležení je pochoutka připravena.

Autor: Zuzana Pavelková

Skrýt