Vypěstovat krásné šťavnaté jahody by chtěl každý, ale není to jen tak.
Chce to dodržet pár zásad.
Koupit dobrou sadbu, tedy odolnější odrůdu jahodníku
A proti čemu má být odolná? No třeba proti šedé hnilobě, jíž se také říká botrytida (Botrytis cinerea), proti padlí (Spaerotheca aphanis) či bílé skvrnitosti listů (Ramularia gravilleana). A pozor, bílá skvrnitost vypadá na první pohled jako červené flíčky, ale s bílými středy, podle nichž se právě tato choroba jmenuje.
Zvolit a dobře připravit místo k pěstování
Kyprá půda, slunné vzdušné místo, nepřehnojené dusíkem.
A především dbát na to, aby se nesázelo na stále stejné místo. Měnit pěstované plodiny na daném místě, to platí všeobecně, ale pro jahody přímo bezpodmínečně.
Pěstování
Nově vysazené jahodníky, ale i ty starší, potřebují péči. Ty starší je třeba pečlivě ostříhat, odstranit nepěkné listy. Starší i nové je pak třeba pravidelně hnojit, nejlépe speciálním hnojivem, aby nedošlo k předusíkování, občas okopat a odstraňovat agresivní plevel, za sucha zalévat, za mokra nezapomínat podkládat plody, aby neležely přímo na zemi. A nejde jen o to, že by jahody byly špinavé, ale choroby je pak ohrožují mnohem více. No a nejen choroby, ale i slimáci. A není nic ošklivějšího než krásná jahoda, ze které čouhá slimák.
Proto je dobré nezapomínat na moluskocidy. Ferramol se zde hodí obzvláště, protože tyto modré granulky, které slimáci s chutí sežerou a odeberou se pak spát do úkrytů, ze kterých už nevylezou, nemají žádnou ochranou lhůtu, takže jahody lze sklízet průběžně, a navíc nikde kolem neleží otrávení slimáci, tak jako po použití chemických moluskocidů.
A konzumace…
S tou si již jistě každý poradí sám.
Ale znáte i ten italský jahodový dezert pouze pro dospělé? Pokrájené jahody se lehce pocukrují a přelijí červeným vínem. A po hodině zaležení je pochoutka připravena.
Autor: Zuzana Pavelková