Finalsan
Poradna Facebook
Rádce pro vaši zahradu

HERBICIDY

Herbicidy jsou přípravky na hubení plevele, tedy nežádoucích rostlin. Pro někoho je nějaká rostlina plevel, jiný si ji pěstuje.
Většina herbicidů se aplikuje na listy, kdy účinné látky pronikají rostlinou až ke kořenům. Ovšem s herbicidy je nutno zacházet velmi opatrně, existují totiž herbicidy totální, které ničí všechny rostliny a selektivní.
Herbicidy selektivní, jak sám název napovídá, dokáží zahubit pouze určitý druh rostlin. Do trávníků se používají k hubení dvouděložných rostlin, těch širokolistých, jako jsou sedmikrásky, pampelišky, jitrocele, svízele apod. Mohou být i selektivní herbicidy, které naopak hubí jednoděložné rostliny, tedy trávy, a dokonce i pýr.
Mnohý pěstitel krásného trávníku, který zatoužil zbavit se dvouděložných plevelů, tedy všech těch jetelíčků, pampelišek apod., pak trpce litoval, když sáhl „vedle“, po totálním herbicidu a vyhubil jedním zásahem vše.

Totální herbicid hubí vše bez výjimky. Pokud tedy se rozhodnete pro použití herbicidu, je lepší vybírat ty, jejichž účinná látka je přírodního původu.

Autor: Zuzana Pavelková

Skrýt