barborky
Poradna Facebook
Rádce pro vaši zahradu

BARBORKY

Podzim byl letos nečekaně teplý, a kdo by v takovém div ne letním počasí myslel na podzimní výzdobu. A tak se možná prvním přírodním prvkem zdobícím příbytky stanou adventní věnce a barborky. Věnec může být jednodušší či zdobnější, čistě přírodní či se všelikými ozdobami. Podstatné jsou čtyři svíce, symbol čtyř nedělí adventu.

První svíce na věnci se zapaluje v poledne první adventní neděle, letos 3. prosince. A letošní advent bude neobvykle krátký, protože čtvrtá neděle adventní připadá přímo na Štědrý den. Takže v poledne se konečně zapálí všechny čtyři svíčky na adventním věnci, a večer se už rozsvítí stromeček.

No a ty barborky? Ty je třeba řezat jako každým rokem na svatou Barboru, tedy 4. prosince. Nejvděčnější jsou asi větvičky třešní s pěknými květními pupeny, to jsou ty větší a kulatější. Ale postačí i větévky zlatice, tedy Forsythie. Vázu s větvičkami je třeba postavit na světlé teplé místo, nezapomenout často měnit vodu, a pak už jen čekat, zda opravdu vykvetou právě na Štědrý den.

Autor: Zuzana Pavelková

Skrýt