vánoce
Poradna Facebook
Rádce pro vaši zahradu

Včera byl Štědrý večer

Dnes je Boží hod vánoční, den Narození Páně. V mnoha zemích to je ten hlavní svátek vánoční, který začíná o půlnoci, tedy půlnoční mší. A ve většině zemí se na dárky čeká do 25. prosince. Zato u nás se obdarovává už v předvečer, takže máme opravdu Štědrý večer. Nicméně ať tak či tak, je to svátek krásný a poněkud i tajemný. Tak ho vnímal i Karel Jaromír Erben: „Hoj ty Štědrý večere, ty tajemný svátku…“ Tu noc se přece ve chlévě, či v jeskyni, která byla používána k ustájení ovcí, narodil Ježíšek, a od jeho narození se změnilo tak mnoho. Jeho narození ovlivnilo nás, Evropu, a vůbec celý svět.

A Erben v básni pokračuje: „…cože komu dobrého neseš na památku?“ Dozvídáme se, že přináší každému něco, hospodáři, domácím zvířatům, ale i zahradě. Naštěstí si jen málokdo pamatuje, že ta dlouhá báseň vůbec nekončí vesele, nýbrž poučením, jak je nedobré chtít mermomocí znát budoucnost…

Ale zůstaňme dnes raději u obdarovávání, a to nejen lidí, ale i zvířat… Na nikoho se snad nezapomnělo, a pokud ano, ještě se to dá honem napravit. No a pokud jde o zvířata, domácí i hospodářská, i ve dnech svátečních na ně myslet s nějakou dobrotou. Ale rozhodně jim to nechce přilepšovat zbytky z lidské tabule, to jim nedělá dobře. My za dobré považujeme sladké, slané či kořeněné, a to vše zvířatům škodí, a taková čokoláda je třeba pro psy a kočky vyloženě jedovatá. A hlavně to s ničím nepřehánět, těžko pak může být všem, lidem i zvířátkům. A na to je dobré pamatovat o svátcích, mezi svátky, a především na Silvestra!

Takže pěkný vánoční čas!

Autor: Josef Duben

Skrýt