vrby
Poradna Facebook
Rádce pro vaši zahradu

Už řezat? Ano, ale…

Podle kalendáře je zima v plném proudu, až by se zdálo, že uvažovat o řezání stromů už únoru je trochu předčasné. Ale není tomu tak, i když záleží na tom o jaké dřeviny jde. Už je třeba možné udělat průklest jehličnanů, pokud má někdo na části zahrady parkovou úpravu či kousek okrasného lesa. Druhé období vhodné pro jejich průklest a úpravu přijde až uprostřed léta.

Nyní už je také vhodný čas pustit se do vrb, které se pěstují okolo vodotečí nebo na vlhčích plochách, a ořezat je tzv. „na hlavu“. Takové „ladovské“ vrby vytvářejí iluzi starosvětské pohody, kromě toho umožňují hnízdění ptactva a ořezané větve, ty se dají na zahradě dobře využít. Silnějšími lze po řádném vyschnutí dost pěkně topit, tenčí se hodí jako opěrné tyčky k rostlinám a keřům, no a z proutí se mohou plést pomlázky. Ale to by se proutky musely uchovat ve vlhku a chladu až… no až do Velikonoc. A letos budou brzy!

Ozdobné trávy jsem naštěstí už stihl ostříhat, než začaly jevit chuť k růstu. Chystám se zastřihnout klemátisy a perovskie. Ale s ovocnými stromy radši počkám, až nebudou hrozit ani noční mrazy.

Autor: Josef Duben

Skrýt