advent
Poradna Facebook
Rádce pro vaši zahradu

Třetí adventní týden

Tento týden končí čtvrtou adventní nedělí, a tu zakončí Štědrý večer. Tak to už je vážné, Vánoce jsou na dohled, dárky už jistě všichni mají přichystané… Ti, co je nemají, beztak nemají ani čas tohle číst. A tak už je čas na nějakou vánoční výzdobu. Ono to už dávno všude kolem bliká, svítí, září, až oči přecházejí. Proto není nutno se doma snažit všechno to blyskotání trumfnout. A zvláště ten, kdo má malé děti či domácí zvířata, by měl zvážit případná rizika.

V domácnosti jsou rizikem svíčky a skleněné ozdoby. Alternativou jsou svíčky elektrické a ozdoby plastové, ale pravda, svíčka je svíčka a živý plamen je živý plamen. Ale pozor také na některé rostliny, třeba vánoční hvězda je jedovatá jak pro děti, tak pro psy i kočky, a stejně tak jmelí. Pozor rovněž na různé aromalampy, jejich agresivitu si málokdo uvědomí, maximálně pocítí pálení očí a v nose, ale třeba kočkám může způsobit selhání jater, a to je fatální. Oč příjemnější a přirozenější je vůně pomeranče a hřebíčku. Stačí napíchat hřebíčky do pomeranče, třeba nějak ozdobně.

A co si už připravit „rekvizity“ pro vánoční zvyky? Jablíčka na překrajování, ořechy, jejichž skořápky mohou posloužit jako lodičky, včas najít a postavit schovaný betlém, a také sami sebe připravit na tyto krásné svátky.

Pěkný Štědrý večer!

Autor: Josef Duben

Skrýt