krtince
Poradna Facebook
Rádce pro vaši zahradu

Šťastný nový rok!

Zdá se, že je opravdu na místě v nastávajícím roce popřát všem hodně štěstí. Čeká nás jistě leccos nepředvídatelného, počasím například počínaje. Třeba jev El Niňo, který vzniká ve středním a jižním Pacifiku, je dost nevyzpytatelný a prý dost možná počasí ovlivní tak, že bude nastávající rok ještě teplejší, než byl ten loňský. Tedy pokud to nebude úplně jinak. Ale pokud bude tepleji, co si počít?

Kromě snahy zachytit, zadržet a využít každičkou kapku vody, která spadne z nebe, dbát na to, aby nikde na zahradě nebyla holá půda. Taková „holá zemina“ strašně rychle vysychá, což ji ničí, při sekání trávníku nechávat ostrůvky vyšší trávy, a ani ostatní plochy nesekat příliš nízko. A nebát se vyšších stromů se širší korunou, které zahradě poskytují dobrý stín.

No, to už jsou starosti na jaro, ale co na zahradě nyní? Třeba pozorovat, zda zahradu a trávník neosidluje hryzec nebo další ryjící škůdce. Kontrolovat uložené ovoce, aby nahnilé plody neinfikovaly ty okolní. Sledovat, co sníh? Když padá, radovat se, když ne, těšit se, že přijde. A jestli ne sníh, tak Tři králové určitě.

Co ale novoroční předsevzetí? Lépe je neříkat předsevzetí, ale plány. Jaký že je v tom rozdíl? No, když se předsevzetí nesplní, člověk je z toho frustrován, zato plány se dají modifikovat nebo posunout. To je přece jen něco jiného, že?

Takže vzhůru do roku 2024!

Skrýt