květ škůdci
Poradna Facebook
Rádce pro vaši zahradu

Škůdci se probouzejí

Tak jsme se všichni těšili, až všechno začne růst, a ano, dočkali jsme se, sněženky už se zatahují, fialky jsou v plném květu, za chvíli začne sezóna konvalinek a petrklíčů. Nu dobrá, a co ovocné stromy, keře s drobným ovocem a čerstvé sazenice? Nu, třešně jsou v plném květu, ty ranější již odkvétají, zelená se už kdeco, ale pozor, na čerstvých lístcích a výhonech se začínají objevovat škůdci.

Pokud je různých druhů mšic či puklic poskrovnu, dokážou si s nimi poradit vděční ptáci, které jsme celou zimu přikrmovali. Ale někdy nestíhají, pak je potřeba jim pomoci. Jenomže je třeba brát ohled na přírodu, a především na naše ptačí pomocníky, a také na berušky, a proto používáme jen prostředky šetrné a jiným tvorům neškodící.

A to se ostatně týká i prostředku na likvidování slimáků, který nikomu jinému, než právě těm žravým plzákům neškodí. Každé jaro si říkám, ještě ne, ještě nikde žádná mšice, ani žádná píďalka… A pak se nestačím divit. Tak jsem si letos pořídil dioptrické brýle do zahrady. No, zítra je vyzkouším. Jen abych se moc nepolekal.

Autor: Josef Duben

Skrýt