kyblíkový kompost
Poradna Facebook
Rádce pro vaši zahradu

Recept na kyblíkový kompost

Musí se založit včas, to jest na jaře, ale už nyní se na něj dá nachystat. Ideální je použít docela levný černý stavební kbelík. A co jeden, bude jich jistě potřeba víc. Na dno přes zimu nashromáždit natrhané papírové proklady na vejce. Jsou z recyklovaného papíru, tedy pro kompostování vhodné. Druhou vrstvu budou tvořit shrabané listy ovocných stromů, ale třeba i lísky, ale je lepší je přejet sekačkou. Vrstva listů může být dvojitá, v tom případě je potřeba prosypat zeminou.

Zjara pak postačí vrstvy provlhčit, dosypat zeminou nebo substrátem na pěstování zeleniny, a to tak do tří čtvrtin, a už je na světě skvělá nádoba na pěstování rajčátek, nejlépe balkónových či divokých. Ta však potřebují vyšší oporu. U nás se jako vždy uplatnily bambusové tyčky. Zalévat nutno přiměřeně, aby nedošlo k „utopení“, i když právě tomu brání ona asi dvaceticentimetrová vrstva papíroviny z prokladů na vajíčka na dně. Ale i tak radši zalévat velmi umírněně, s matematickou přesností. Konývku naklonit a počítat raz, dva, tři. A dost! A rajčátka rostou a plodí jako divá. Ale nutno dodat, že jsme je nezapomínali hnojit.

A na konci sezóny, stačí odplozené keříky vytrhnout, kyblíček poklopit, a hotovo! Odplozený rajčatový keřík se pak naseká a skončí v kompostéru.

Autor: Josef Duben

Skrýt