ptáci na krmítku
Poradna Facebook
Rádce pro vaši zahradu

Ptačí výsledky jsou tady!

Tak jsme se dočkali. Ornitologové letos po sečtení výsledků od více než 35 tisíc pozorovatelů sdělili, že na krmítkách se letos opět jako loni, nejvíce objevovala sýkora koňadra, po ní sýkora modřinka, kos a vrabec polní a brhlík.

Každoroční sčítání ptáků na krmítkách, které pořádá Česká společnost ornitologická, se pořádá už šest let. A sčítá se vždy během dané hodinky, kolik se na krmítku objeví ptáků stejného druhu. Tedy najednou. Nejde o to soutěžit, kdo najednou na krmítku spatří nejvíc ptáků, nicméně jsem trochu litoval, že se to nekonalo šestnáctého. To nám na krmítko přilétlo hejno 21 stehlíků. Jedni posedávali na větvích ve frontě okolo krmítka, další dozobávali slunečnici, co popadala na zem.

Letos bylo pozorováno a sečteno téměř 800 tisíc ptáků, díky 35 tisícům pozorovatelů, kteří se do hodinky zapojili. Zajímavým zjištěním je například i to, že přibylo kosů, a pak také to, že ne všichni ptáci jsou všude stejně hojní. Například stehlíků je nejvíce na jižní Moravě. Ale já dodávám, že u nás, mezi Berounem a Hořovicemi, je jich skoro tolik jako koňader. Potěšitelné je, že už pomalu přibývá zvonků, které před lety zdecimovala nakažlivá nemoc trichomonóza.

Tak jdu zase nasypat.

Autor: Josef Duben

Skrýt