adventní věnec
Poradna Facebook
Rádce pro vaši zahradu

O předvánoční výzdobě zahrady a dárcích

Nechávat vánoční výzdobu zahrady až na Štědrý den ráno není dobré. Za prvé se to nemusí stihnout, a za druhé se člověk připraví o krásu, které si může užívat delší dobu. No a co a jak ozdobit? Třeba začít u domu, na dveře zavěsit věnec připomínající ten adventní. Do truhlíků, nyní už bez květin, píchnout do písku pár větví chvojí, cesmíny, buxusu, ozdobných trav… A viděl jsem i suchý kukuřičný klas, suknička ze šustí působila velmi zdobně. Není také špatné na nějaký jehličnan přivázat malá červená jablíčka, nejpěknější jsou panenské renety. Jednou jsme to zkusili a byl to moc pěkný vánoční stromek, ale další rok jablíčka zmrzla už na Mikuláše a vzápětí shnila, do Štědrého nevydržela.

Prázdné záhony, ale i záhony s jahodami, je dobré zakrýt chvojím. Je to pěkné, a navíc půda nevysychá. Ozdobné trávy je možné svázat, podobně jako trsy bambusů. Jednak nerozklesnou pod možným sněhem, jednak to vypadá docela úpravně, zvláště když se použije nějaká ozdobnější vázačka s mašlí. Ozdobit lze i vzrostlé stromy, ale jen málo, přiměřeně. A raději ne světelnými girlandami, to se dá akceptovat ve městě, kde je v noci skoro stejné světlo jak ve dne, ale mimo centrum, popřípadě na venkově to opravdu moc vhodné není, ruší to noční život zahrady. No a k ozdobám lze přiřadit i ptačí krmítka, kdy se ozdoby, tj. přilétající ptáci mění každou chvílí.

No a co ty dárky? Pokud chcete obdarovat někoho se zahradou, máte to snadné. Tam potěší kdeco, nůžky, hrábě, rukavice, hnojivo, postřiky, semínka, květináře, krmítko pro ptáky či aspoň náplně do něj…

Autor: Josef Duben

Skrýt