tymián
Poradna Facebook
Rádce pro vaši zahradu

Není špatné počasí

Sedím na zápraží a pozoruji zahradu po krátkém dešti, který jen trochu svlažil strádající trávník, a vybavil se mi známý výrok anglického novináře a spisovatele Chestertona, že není špatné počasí, ale pouze špatné oblečení. Také to je prý norské přísloví. Připadá mi, že se to dá vztáhnout i na zahradu. Jak nepříliš vhodně založená zahrada extrémním počasím opravdu hodně trpí. Jenže co vypadalo před lety velmi šikovně, se vlivem současných změn počasí až tak šikovně nejeví.

My jsme zahradu zakládali před lety s jistou předvídavostí, ale i tak v posledních letech, kdy mnohem méně prší, větší plochy volného trávníku strádají. Ten byl míněn jako plocha sportovní, na házení míčem, hraní badmintonu, ping pongu a podobně. Letos to těm hrám nesvědčí. Je žlutý a spálený. A kdo by hrál, když je buď přes 30 stupňů, nebo hodně fouká.

Zato trávník zastíněný, pod starou jabloní, pod velikou třešní či pod námi vysazenými ořešáky, je na tom podstatně lépe. Aby ale trávník zase netrpěl nedostatkem slunce, pravidelně koruny stromů prosvětlujeme a ořešáky nepouštíme výš než do pěti metrů.

Přemýšlím, jak zahradu přizpůsobit měnícímu se klimatu. Zmenšit plochu trávníku? Místa na vyložené výpraži vyhradit pro rostliny suchomilné? Už jsem to zkoušel s jestřábníky. Jenže i ty se pak raději stěhují do stinnějších koutů, kde nezdolatelně bují. Ale i tak si myslím, že vybudovat takovou „skalku na plocho“, by nemuselo být marné. Něco lomikamenů, mateřídoušky, dobromysli i tymiánu. Na jednom suchém stanovišti to už máme. Přitom ve vlhkém jaru není třeba se bát posekat. To jsou suchomilky tak malé, že jim nic nehrozí. I to už na jednom místě máme vyzkoušené.

Navíc každým rokem ponechám část trávníku dlouho bez sekání, tedy spíš jen ostrůvky, třeba s kopretinami. Ale jak kopretiny odkvétají, posekat je to třeba, a včas, jinak se spodní patro vzpamatovává dost dlouho.

No, stále je co vylepšovat, nejen z pohledu estetického, ale i s ohledem na klima a hospodaření s vodou. Při pozdně letních cestách do ciziny hledáme inspiraci v zemích, kde si s minimem srážek v létě umějí poradit už léta. Však ono nemusí, a ani nemůže být všechno stále zelené!

Autor: Josef Duben

Skrýt