kompost, hnojení
Poradna Facebook
Rádce pro vaši zahradu

Kdy hnojit? Hned teď!

A pokud to nejde hned, tak to chce hnojit zítra, maximálně pozítří. Právě nyní na jaře je ten pravý čas přihnojit, zejména keře s drobným ovocem. Například rybízy, angrešty, borůvky, ostružiny, maliny, a další keře plodící dobrůtky.

Právě nyní je vhodný čas především proto, že lze ještě doufat v jarní srážky. A jak u nás hnojíme? Zpravidla ve dvou. Žena jde se škatulí hnojiva a malou lopatičkou, já jedu s kolečkem a s lopatou trochu větší. Odbornice ke keřům trochu přisype a zahrábne hrstičku odpovídajícího hnojiva, a já přes to vzápětí hodím lopatu či dvě zahradní zeminy. Je dobré to i zakropit, pokud ten jarní deštík ne a ne přijít. Jak jednoduché, že? I když jednodušší to má ten, kdo má dostatek kvalitního vyzrálého kompostu. Nejlépe z kompostérů popoháněných urychlovačem. Ale jak známo, na větší zahradě kompostu nikdy není dost.

No ale k těm hnojivům, letos jsem zaznamenal, že se v obchodech nabízený sortiment hnojiv rozšířil, kromě osvědčených prostředků se prodávají i nové mixy, letos například směsi s čedičovou moučkou. Nabízejí se pro keře, květiny, trávníky i zeleninu. Zatím zkouším, tak uvidíme.

Autor: Josef Duben

Skrýt