Poradna Facebook
Rádce pro vaši zahradu

Kde se vzali, tu se vzali…

Sluneční paprsky je vylákaly. Co je to? Správněji, kdo to je? Jestli někdo ještě neuhodl, ať si zkusí položit na zahradě na slunci klekátko, nebo placák, a za chvíli je nadzvednout. A pod ním budou… mravenci.

Pěkné slunečné jarní dny lákají k aktivitě nejen majitele zahrad, ale i všemožný hmyz, včely, čmeláky, včely samotářky, ale i mravence. Stačí třeba dětem nainstalovat přenosné pískoviště, a než se člověk naděje, již je plné mravenců. Pokud jsou mravenci někde v zahradě, je třeba se s nimi víceméně smířit. Pokud ale zamíří do domu, tam už nemají co dělat. Zde je pak možné je docela šetrně likvidovat speciální mravenčí návnadou. Sladkou tekutinu ze speciální nádobky rádi přijímají, odnášejí si ji do mraveniště, pochutnají si a člověk od nich má za chvilku pokoj. Mravenci v domě, v kuchyni či v ložnici, to je opravdová pohroma. A pokud si založí mraveniště pod dlaždicemi, ať už terasy, či cestiček, dovedou dlažbu šeredně zvlnit.

Tato opatření se dotýkají drobných mravenčích druhů, které pronikají do domů různými štěrbinami doslova v průvodech. Netýkají se velkých mravenců lesních, kteří jsou chráněni. Ostatně ti se v zahradách ani moc neobjevují.

Autor: Josef Duben

Skrýt