Je čas na předjarní kontrolu. Prohlédnout, jak v chladné světlejší místnosti přezimovaly muškáty, ale třeba i aloe nebo rozmarýn. Nám se již pár let osvědčuje rostliny vybrané k přezimování vyklepávat z květináčů, očistit je, ponechat minimální bal, zakrátit výhony, a pak založíme do kbelíku se zeminou. Kolik se jich vejde. Mluvím o tom v množném čísle, ale v podstatě tak činí žena a já pak jen kbelíky odnáším. Ušetříme si tím manipulaci s mnoha květináči, a navíc, na jaře se stejně přesazují. A totéž se týká i rostlin aloe. Rozmarýn u nás zimu obvykle nepřežije. Občas přezimuje, ale pak jen živoří. A přitom znám lidi, kterým roste u domu celoročně rozmarýnový keř, jako někde ve Středomoří. Ale pravda, je to na dost chráněném místě.
V čem spočívá kontrola zimovaných rostlin? Chce to oštípat suché listy a hlavně zkontrolovat, zda se někde nechytá plíseň či se neobjevují první škůdci. Také je nejvyšší čas odříznout z muškátů pár aplégrů na rozmnožení. Kvetou obvykle o něco později, než rostliny z aplégrů podzimních, ale brzo to doženou.
A nezapomenout se při tom podívat také na hlízy jiřin, mečíků, begónií či topinambur, které jsou přes zimu uložené ve sklepě či jinde. Zda jim neuškodila vlhkost, ta je horší než sucho, a také zjistit, zda netrpí nějakou chorobou. Napadené hlízy je totiž nutno okamžitě odstranit, jinak se choroba, ať už bakteriální či houbová, rozšíří na všechny.
Autor: Josef Duben