kalina
Poradna Facebook
Rádce pro vaši zahradu

Červené kuličky v zahradě

Nabízím návštěvám naší zahrady malý test: Co je to za keř nebo strom s krásně zářivými červenými kuličkami? Je to jeřabina? Není. Je to bez chebdí? Ani ten to není, navíc má plody tmavší, a do modra. Už se blížíme. Že by to byl bez červený? Tak ani ten to není. Nezbývá, než to prozradit, jde o kalinu vrásčitolistou. I nás letos překvapila, máme ji už léta, keř je to mohutný, každým rokem krásně kvete, ale plody, červené peckovičky nám ukázala letos poprvé.

Kalina vrásčitolistá, také někdy zvaná svraskalá, pochází z východní Asie, kde roste v nadmořské výšce nad 700 metrů. U nás se pěstuje jen několik kultivarů. Je to v zahradě atraktivní keř, zejména proto, že je stále zelený a oválné lesklé tmavě zelené listy jsou díky plastické struktuře atraktivní stále, což vyniká především v zimě. Zjara zaujmou bílá květenství a na konci léta červené plody, které posléze tmavnou. I když ta naše kalina zaplodila až po 12 letech. Jen dodám, že se keř dá dobře držet v přijatelné výšce a hustotě. Prořezání a ořezání snáší dobře.

A jak jsme k ní přišli? Chtěli jsme nahradit kalinu obecnou, byla krásná, nádherně bíle kvetla, jenže přitahovala mšice ze širokého okolí. Bývala jimi tak obalená, že jsme ji museli neustále stříkat. Tak jsme ji nakonec radši vyměnili za tu vrásčitolistou, která má tuhé listy a mšice neláká.

Autor: Josef Duben

Skrýt