rýmovník
Poradna Facebook
Rádce pro vaši zahradu

Znáte rýmovník?

V posledních letech je velmi módní. Pěstuje i doporučuje ho kdekdo. A na kdeco. Jako zajímavé koření, základ lahodných čajů, jako repelent či léčivku na potíže kožní či dýchací, a především jako výborného pomocníka proti rýmě.

Rýmovník je latinsky Plectranthus, jenže do této skupiny patří i celá řada dalších variet, takže pozor při výběru, na rýmu funguje jen ten jeden, pravý rýmovník citronový (Plectranthus amboinicus). Je to aromatická rostlina pěstovaná často jako nenáročná pokojovka, vyhovuje mu polostín. V teplých krajích však, původem je z východní Afriky, prospívá i venku, kde dorůstá až jednoho metru. Má oválné zoubkované listy, jemně chloupkované, z nichž se výrazné citronové aroma výrazněji uvolňuje po pomnutí, ale ona celá ta rostlina pěkně voní a její vůně odpuzuje mouchy i komáry. Proto je dobré ho pěstovat na okně či poblíž sezení na terase. Není mrazuvzdorný, takže na zimu musí domů.

Rýmovník se dá množit ze semen, snadno však zakoření z řízků ustřižených z nekvetoucích výhonů. Stačí je nechat pár dní ve vodě a hned pustí kořínky.

Na konci léta může i vykvést bílými či nafialovělými kvítky, pokud se podaří neotrhat a nespotřebovat všechny vrcholové listy, které se totiž hodí opravdu na kdeco.

A nejčastější použití:

Čerstvé listy stačí lehce pomnout a poctivě k nim čichat, ucpanému nosu při rýmě se velmi uleví. Rozžvýkaný čerstvý list osvěží dech lépe než žvýkačka.

Výluh proti rýmě a nachlazení. Možno popíjet, kloktat, či použít na vyplachování nosu. Tento výluh, tedy čaj, také pomáhá zklidnit žaludek a zmírnit nadýmání.

Repelent, stačí spařit hrnek listů půl litrem vody, nechat odstát a pak přidat jednu až dvě lžíce octa.

Autor: Zuzana Pavelková

Skrýt