Poradna Facebook
Rádce pro vaši zahradu

Žluté až oranžové skvrny na listech – to jsou projevy rzi

Nejznámější je rez hrušňová, travní a také švestková. Co mají společného? Původce.

Původcem rzí jsou houby. A dále jsou všechny rzi dvoubytné, to znamená, že potřebují dva hostitele.

Rez hrušňová – používá jako druhého hostitele dva druhy jalovců – jalovec čínský (Juniperus chinensis) a jalovec klášterský – dříve chvojka klášterská (Juniperus sabina). Na těchto jalovcích rez hrušňová vytváří speciální útvary na větvích, ve kterých se drží zimní výtrusy houby. Na hrušni se pak objevují výrazné oranžové skvrny, nejdříve na listech, později i na letorostech a plodech. Proto by měla být vzdálenost mezi jalovci a hrušněmi minimálně 2 m.

Rez travní

Tato choroba se začíná projevovat až koncem června a v červenci cihlově rezavými podlouhlými ložisky letních výtrusů na listech i stéblech. Koncem vegetačního období jsou ložiska černá, ta obsahují zimní výtrusy.
Rez travní
má vysoké nároky na teplo a potřebuje mezihostitele, což bývají dřišťály a některé mahónie. Na dřišťálu se pak na líci listů objevují nápadné oranžové skvrny, na rubu malé skupinky žlutých pohárkovitých spor.

Rez švestková, přesněji rzivost slivoní (Transchelia pruni–spinosae), je houbové onemocnění, které se může vyskytovat i na hrušních, černém rybízu, okrasných rostlinách a na začátku podzimu na slivoních. I tentokrát jde o dvoubytnou rez. Hostitelem je především slivoň, méně často meruňka, broskvoň, mandloň a další příbuzné druhy, druhým hostitelem bývají některé druhy sasanek, především sasanka pryskyřníková. Rez přezimuje v hlízách sasanek, na jaře se pak na sasankách tvoří výtrusy spermacie a aeciospory, a právě ty infikují listy slivoně.

Na listech slivoní pak vznikají na lícové straně drobné světlezelené skvrny, na rubu nápadná žlutohnědá ložiska. Onemocnění se šíří především za teplejšího a vlhčího počasí.

A čím vlastně rzi škodí?

Silně napadené listy zasychají a předčasně opadávají. Při silném výskytu je nepříznivě ovlivněn růst stromu, vyzrávání dřeva i plodnost, a nakonec může celý strom zahynout. Trávník napadený rzí zase zasychá a jen těžko se obnovuje.

Autor: Zuzana Pavelková

Skrýt