zlatohlávek
Poradna Facebook
Rádce pro vaši zahradu

Zlatohlávka tmavého viděti

V zahradě se nám čas od času objeví zlatohlávci, nejčastěji zlatohlávci zlatí, ti mají na krovkách občas nějakou tečku nebo větší zlatohlávci skvostní, zcela kompletně zeleně kovově lesklí. Jejich larvy, které vypadají skoro stejně jako chroustí ponravy, jsme objevili v kompostu. Ty mají po boku světle hnědé tečky. Živí se v kompostu organickými zbytky. Ono je do kompostéru dobré nahlédnout každý den, i když tam člověk nic nenese. Dost často se tam schovávají a na rostlinných zbytcích hodují slimáci.

Ale letos jsem si všiml v květu máku dalšího zlatohlávka, a to zlatohlávka tmavého, Oxythyrea funesta. No ano, zlatohlávků je více druhů. Tmavý zlatohlávek je černý, s kovovým leskem, není velký, dlouhý jen asi centimetr, je jen mírně obrvený a krovky má poseté světlými skvrnkami.

Říkal jsem si, copak tento zlatohlávek tmavý v květu asi dělá? Dozvěděl jsem se, že ve květech vyžírá tyčinky s pylem. No, pár těchto atraktivních brouků na zahradě škodu moc nenapáchá. A jeho larvy, také ponravy, ale trochu menší než ty velkých zlatohlávků (okolo 3 cm), žijí v půdě či kompostu, kde se také živí rostlinnými zbytky.

Inu, na zahradě je stále co objevovat.

Autor: Josef Duben

Skrýt