buxus
Poradna Facebook
Rádce pro vaši zahradu

ZIMOSTRÁZ JE TO ČESKY, A BUXUS LATINSKY

Zimostráz vždyzelený (Buxus sempervirens), nebo též obecný, nebo prostě buxus, je stálezelený pomalu rostoucí keř nebo stromek s drobnými listy, původem ze Středomoří. U nás je zcela mrazuvzdorný.
Listy jsou podlouhle vejčité, drobné, lesklé, převážně sytě zelené, ovšem některé kultivary mají listy žlutavé nebo žlutě olemované. Květy jsou drobné, světle zelené, a rostou v paždí listů.

Celá dřevina je jedovatá, a přesto se často pěstuje v parcích a používá se na nízké živé ploty. Může se však pěstovat i jako bonsaj. Některé kultivary mají i listy žlutavé.

Keře zimostrázu se dají velmi dobře stříhat i tvarovat. Solitérám sluší sestřih do tvarů kulovitých, oválných ale i hranatých. Jen při stříhání živého plotu je dobré udržet širší rozpětí v dolní části keře. Při pohledu z boku by měl tvarem připomínat lichoběžník.

Běžný základní sestřih se provádí zjara, kdy zimostráz dokonce snese i zmlazovací „řez na pařez“, při němž se staré nebo poškozené keře seříznou na 15 až 30 cm, aby nově obrostly. Do přesných tvarů stříhaný živý plot či tvarovaný stromek či keř se navíc upravují průběžně, podle potřeby, až do konce léta.

Zimostráz ohrožují dva škůdci, bejlomorka zimostrázová, která mnohdy vede k opadávání listů. Ale mnohem nebezpečnější je evropská novinka, zavíječ zimostrázový, který sem pronikl z východní Asie a jehož housenky keř dokážou opravdu oholit a zahubit. Proto pozor, každý keř je nutno pravidelně sledovat, a hlavně se pořádně dívat dovnitř keře, tam se totiž housenky začínají líhnout. A ve chvíli, kdy jsou škody vidět i zvenku, už je na záchranu pozdě.

Autor: Zuzana Pavelková

Skrýt