trávník
Poradna Facebook
Rádce pro vaši zahradu

ZELENÁ JE TRÁVA, FOTBAL, TO JE…

 

Ale ne, nebude se mluvit o fotbalu, ale o trávě, tedy spíše o trávníku, a ten potřebuje péči, ať už je určen pro hru či jen pro okrasu. Trávník dá práci, ale pokud je správně založen, a navíc se mu dostává péče, může být výsledek skvělý.

Trávník je vlastně něco nepřirozeného, uměle vytvořená monokultura různých druhů trav. Navíc roste na stále stejném místě, nedochází k žádoucímu střídání plodin, na které se tak dbá třeba při pěstování zeleniny. Navíc se po něm šlape, a ještě se pořád seká. Ve volné přírodě by neměl šanci přežít. Okrasný trávník se prostě bez péče neobejde.

Před zakládáním nového trávníku je nutné znát pH půdy, lépe se mu daří na kyselejší. A pak je třeba půdu upravit, uhrabat a udusat. Vhodnou travní směs před vysetím promíchat a lehce promísit s pískem. Semena rozhazovat pravidelně a hned po vysetí je lehce zeminou zasypat, nebo zahrábnout do půdy. Pak uválcovat, nebo alespoň trochu zadusat, třeba prknem.

No a pak zalévat, tedy spíše jen zlehka kropit, ale zato pravidelně.

Ale i trávník již existující na jaře potřebuje péči. Oživit, tedy pořádně pohrabat železnými hráběmi, odstranit starou trávu i mech. Když se však na něm najdou i místa vylysalá, třeba příliš vyšlapaná, nebo pozůstatky po krtinách, tak bude třeba trávu dosívat. Nejlépe se na to hodí směs travních semen určená na obnovu. Ale především je nutné trávník v této době pohnojit.

Hnojivo se aplikuje přímo při výsevu, anebo při jarní péči o trávník. Trávníkové hnojivo od firmy Gardena obsahuje všechny potřebné živiny, které se z něj uvolňují podle potřeby, ale navíc i spóry symbiotických hub, které podporují mykorhizu. Hnojivo se dá používat bez obav i tam, kde se pohybují děti a domácí zvířata.

Autor: Zuzana Pavelková

Skrýt