Pravda, moc toho není, v trávníku je možné spatřit sedmikrásky, na okně muškáty, ale to nemám na mysli. V podzimu uniká pozornosti břečťan, který kvete právě nyní, na zdech, na plotech. A při bližším pohledu lze spatřit různý hmyz, včetně vos, jak si užívá na v tomto ročním období vzácném nektaru.
Ale pozor, pro člověka může břečťan znamenat určité riziko, a to nejen pro alergiky. Jde sice o léčivku, ale silice břečťanu dráždí ke kašli a smrkání. Kdo břečťan stříhá, ví o tom své. Proto je dobré ho stříhat po dešti, kdy je aspoň částdráždivého prachu spláchnuta. Jenže letos opravdu moc nezapršelo. Když břečťan odkvete, toho už si každý všimne více, zdobí ho spousta modrých kuliček, na kterých si pochutnávají ptáci.
Když je řeč o břečťanu a bobulkách, ty jsou charakteristické i pro další popínavky a také slouží za potravu ptákům. Je to přísavník trojcípý, který se často plete se psím vínem. Jak to tedy je? Přísavník pětilistý neboli psí víno žádné pořádné přísavky nemá, jen takové „prstíčky“, kterými se zachycuje na nerovném povrchu a i tak se často dostane i dost vysoko, třeba i na střechu, ovšem na hladké omítce se nechytá. To přísavník trojcípý se díky specifickým kulatým přísavným terčíkům udrží všude. Ale aby byl také vzrůstný, roubuje se na podnož psího vína, a tak se dá i koupit v zahradnictví. A bobulky obou přísavníků ptáky v zimě opravdu lákají, navíc jsou přísavníky na rozdíl od břečťanu opadavé, a tak se k plodům na holých větvích ptáci dobře dostanou.
Josef Duben