To jsme si říkali po loňských podzimních deštích také. Ale nachytaná voda se pak hodila celou zimu a stačila i na první předjarní suché dny. Ostatně vždy, když něco dojde, nebo dochází, vytane na mysli úsloví, že se má šetřit tím, čeho je nejvíce.
Platí to zejména pro vodu, protože kde si ji opatřit, když neprší a vodoteč je daleko, a je-li, zpravidla se v době sucha nesmí z potoka či řeky zalévat. Takže není marné dešťovou vodu chytat a pokud možno uchovat i přes zimu. Na to jsou dobré buď podzemní nádrže nebo nadzemní, ale izolované před mrazem. Nadzemní mají výhodu, že lze zalévat samospádem. Záleží na tom, jaké kdo má možnosti a podmínky. Lze i využít menších nádob na vodu, se kterými se lépe manipuluje.
Ať tak nebo tak, po prvních podzimních či zimních sušších dnech je na místě pořádně zalít stromy a keře. A opravdu nešetřit, ke každému keři deset litrů, ke stromu spíše dvacet až třicet. A pozor, ne těsně ke kmeni, spíše po obvodu koruny, tam jsou vlásečnicové kořínky, jimiž strom vodu přijímá.
Autor: Josef Duben