brambořík
Poradna Facebook
Rádce pro vaši zahradu

„Že ho sežral mraveneček…

už ví celá vesnice. Brambořík dát do zahrady? To byl nápad. Ne více!“ Takto stručně lze popsat výsledky našeho loňského letnění hrnkového bramboříku. Řídili jsme se doporučením založit ho na konci jara do záhonu a posílený letněním ho na podzim zase vsadit do květináče.

Nuže dobrá, učinili jsme tak, občas jsme brambořík zalili, byl vážně barvy cyklámen. Zdálo se, že se mu celkem daří, i když nijak překotně nerostl. Až na podzim jsme zjistili proč, celou hlízu vykousali mravenci, snad v ní i trochu bydleli, takže zbyla prakticky jen slupka a pod ní tenká vrstva tkáně. Bylo nám ho líto, ale byl pryč.

Nyní už takovou chybu neděláme, a navíc sledujeme pečlivěji všechny křehčí rostliny, zejména ty kvetoucí. Mravenci v zahradě sice nijak moc neškodí, tedy kromě toho, že si pasou mšice na kdečem… No ale to zase díky jejich hemžení se člověk včas všimne, kde ty mšice, zprvu takové droboulinké a nenápadné jsou, a může proti nim zasáhnout. Ovšem pokud se mravenci rozhodnou bydlet pod teplými dlaždicemi terasy nebo ve skleníku, nedá se nic dělat. Chce to jednat. Včas posypat cestičky nebo instalovat mravenčí bufet.

Autor: Josef Duben

Skrýt