Když je venku zima v plném proudu, chvíli sněží, chvíli nesněží, teploty skáčou plus mínus deset i více stupňů, člověku senikam nechce, a zdálo by se, že lze nechat ruce sklesnout do klína. Aspoň poté, co ometly schody, nebo cestičku k vrátkům anebo sníh z auta.
Avšak nezapomnělo se na domácí květiny? Když se topí, bývá doma sušší vzduch, proto je dobré rostliny rosit, zalévat samozřejmě též. Ale spíš mírně. Nakonec rostliny většinou lépe přečkají trochu sucha než přemokření. Ano, to pak pěkně shnijí od kořenů.
Opatrnost je na místě též při hnojení. Nyní raději nehnojit, nepovzbuzovat růst, na to přijde čas až tak v březnu.
A ještě na jednu věc je třeba dát pozor. Při náhlých poklesech teplot mohou rostliny stojící těsně u okna nebo mezi okny nastydnout, popřípadě zmrznout. Týká se to zejména různých tučnolistých, jako je krasula(Crassulaovata) či aloe, ale třeba také orchidejí nebo azalek. Čekají-li se mrazy, je dobré včas pamatovat na izolaci, mnohdy postačí vložit na noc mezi sklo a rostlinu noviny, nebo je celé zabalit či zakrýt. A totéž hrozí při větrání. I krátké větrání, kdy do místnosti proudí ledový vzduch, může způsobit, že rostliny nastydnou či namrznou. A přitom stačí tak málo, sundat na tu chvíli květináče z parapetu.
Autor: Josef Duben