Není a snad a ani nikdy nebylo léta, kdy by nebylo nutno zalévat. Pravda, že letos je někdy vody až dost, ale jak přijde pár slunných dní, rychle půda vysychá.
Všechno potřebuje vodu, květiny i dřeviny, a zejména zelenina.
A jaká má být ta voda? Hlavně nesmí být moc studená, aby rostliny neutrpěly tepelný šok. A také je lepší voda dešťová, bez chlóru. V posledních letech se hodně mluví o šetření vodou, proto se má zalévat ke kořenům, však navíc teplomilným zeleninám zálivka na list ani nedělá dobře.
Pokud se voda na zalévání květin jednou týdně vylepší vhodným hnojivem, pokvetou mnohem více.
A kdy je dobré zalévat? Rozhodně ne v poledne, za horka, kdy by kapky vody zafungovaly na listech jako lupa, koncentrovaly by sluneční paprsky a mohly by rostliny popálit.
Tak tedy ráno nebo večer? Ano, ráno nebo večer. Oboje má jisté výhody, ale i nevýhody.
Večerní zálivku rostliny po horkém dni ocení, ale mají z ní radost i slimáci, berou to jako pozvánku na hostinu. Kde je vyšší výskyt slimáků, a i návnada stále mizí, je rozhodně lepší zalévat až ráno.
I když i ranní zálivka má své nevýhody, mnozí na ni po ránu nemají čas, a navíc se rychleji odpařuje, zvláště za velmi teplých dnů.
A shrnutí? Hlavně zalévat! A doufat, že včas přijde sympatický mrak a zalévání zařídí deštík.
TIP: Kdo zahradu teprve zakládá, anebo se nebojí větších zásahů, měl by popřemýšlet o kapénkové závlaze a podzemní nádrži na dešťovou vodu. Dojde-li na avizované suché období, bude se to všechno opravdu hodit.
Autor: Zuzana Pavelková