Poradna Facebook
Rádce pro vaši zahradu

Zahradu ještě neuklízet

Jakmile vykoukne slunko, a pomalu již začíná mít sílu, půda začíná vonět. To by mohlo být signálem k tomu, vrhnout se do záhonů nebo do hrabání trávníku, anebo do úklidu zahrady. Radši ale pomalu, na to všechno je ještě čas.

Jestli něco podnikat, tak nasypat ptákům do krmítek. Když není moc sněhu, anebo není vůbec žádný, mají možnost si najít nějakou potravu, ale jde také o to, aby zahradu považovali za své teritorium, kde je vhodné na jaře zahnízdit. Při krmení mláďat pak posbírají spoustu nepříjemného hmyzu. U krmítek se kromě zpěvných ptáků přiživí i hrdličky a třeba i sojky.

Někdy sluníčko zasvítí i na naváté listy v koutech zahrady, pořádkumilovný zahradník by je už honem vyhrabával, ale to zatím raději ne, mohou v nich být skrytí zazimovaní ježci. Ostatně je dobré takovéto úkryty pro ně i schválně připravovat. Já to dělám, přes zimu mám i skvělou výmluvu, proč hromádky leckde zůstaly, a v létě nám večer po zahradě dupou funící ježci. No a po zimě se fermentované listy dají použít jako základ nového kompostu, ale je lepší je nejdříve přejet sekačkou.

Autor: Josef Duben

Skrýt