květ jabloně
Poradna Facebook
Rádce pro vaši zahradu

Zahradnické termíny

Samosprašnost znamená, že dochází k samoopylení, tedy k přenosu vlastního pylu na bliznu. Při výsadbě pak postačí mít jen jednu rostlinu.

Cizosprašnost je opylení pylem z jiné rostliny, a cizosprašná je většina ovocných stromů. Pokud není poblíž vhodný opylovač, tak například třešně málo plodí.

Jednodomá rostlina je ta, která vytváří květy samčí i samičí. Jsou to např. smrk, líska, kukuřice. Pokud je samosprašná, postačí vysadit jednu rostlinu, pokud však je cizosprašná, bude třeba rostlin více, minimálně dvě.

Dvoudomost rostlin pak znamená, že rostlina vytváří buď květy pouze samčí, nebo pouze samičí. Mezi dvojdomé patří například chmel, rakytník, cesmína, jalovec nebo morušovník. Pokud chceme plody, je nutné vysadit rostliny obého pohlaví. Ale k oplození několika rostlin samičích postačí jen jedna samčí, jejíž květy dávají pyl. Chce to ale vysadit ji správně, aby byla po větru.

Proto je dobré zjistit si před koupí a výsadbou stromku či keře, zda je zvolená rostlina dvoudomá, nebo jednodomá, cizosprašná či samosprašná. Jen tak se dá vyhnout nepříjemnému překvapení.

Autor: Zuzana Pavelková

Skrýt