půda
Poradna Facebook
Rádce pro vaši zahradu

Zahrada v rovnováze

Zahrada je lidský výtvor, ale přitom je součástí přírody. Jenže aby s ní mohla být skutečně v souladu, je třeba pečlivě zvažovat každý zásah, který ovlivňuje vývoj rostlin, keřů a stromů, ale i stav půdy.

Biologické zahradničení je v podstatě reakcí na dřívější nadměrné používání chemických prostředků, jak při hnojení, tak i při ochraně rostlin před různými škůdci a nežádoucími pleveli.

Mít zahradu v souladu s přírodou není až tak složité, stačí se snažit pochopit, co se děje v rostlinách a v půdě a využívat těchto poznatků v biozahradě. Kdo pozná koloběh života, a nejen v půdě, a pochopí nároky rostlin, může na svém kousku půdy dosáhnout přirozené harmonie a pěstovat krásné květy, zdravou zeleninu a ovoce přírodní cestou. Ovšem zahrádkařit přirozeně, tedy podle přírody, rozhodně neznamená nechat zahradu bez pomoci.

Velký význam má kvalitní půda a péče o ni, tedy nastýlání, kompostování, pěstování smíšených kultur a používání hnojiv a ochranných přípravků pouze přírodního původu.

Proměnit zahradu v biozahradu, to však nejde ze dne na den. Ale postupně se půda a mikroorganismy v ní žijící a působící, stejně jako živé organismy, zvířata, hmyz a rostliny dostanou do vyvážené souhry. A na zahradě zavládne ona kýžená biologická rovnováha.

Autor: Zuzana Pavelková

Skrýt