Na zahradě by měla panovat biologická rovnováha. Půda, mikroorganismy v ní žijící a působící, všechny živé organismy, zvířata, hmyz a rostliny by měly být v určitých vyvážených vztazích a ve vyvážené souhře.
Chceme-li mít zahradu v souladu s přírodou, je potřeba se zaměřit na utajený život v rostlinách a půdě a využít těchto poznatků v biozahradě. Když správně pochopíme nároky rostlin a koloběhu života, nejen v půdě, pak s pomocí biologických přípravků přírodního původu místo chemických můžeme na svém kousku půdy dosáhnout přirozené harmonie a vypěstovat krásné květy, zdravou zeleninu a ovoce pouze přírodní cestou.
Kdo se rozhodne pro biologické pěstování, musí počítat s tím, že zahradu se nedá změnit v biozahradu ze dne na den. Je nutné využít všech moderních poznatků ke spolupráci s přírodou. Zahrádkařit přirozeně, tedy podle přírody, ale neznamená, že necháme zahradu napospas přírodním zákonům.
Důležitá je péče o půdu, nastýlání, kompostování, pěstování smíšených kultur a používání hnojiv a přípravků přírodního původu. Nejdůležitější však je vyhýbat se chemickému ošetření.
Zahrada je součástí přírody, a proto musíme být velmi opatrní při každém úkonu a zásahu, kterým ovlivňujeme nejen vývoj rostlin, keřů a stromů, ale i stav půdy, která je vyživuje.
Biologické zahradničení je v podstatě reakcí na dřívější, mnohdy nadměrné používání chemických prostředků jak při hnojení, tak i při ochraně rostlin před různými škůdci a nežádoucími plevely.
Zuzana Pavelková