advent
Poradna Facebook
Rádce pro vaši zahradu

Začíná Advent

 

To znamená, že za čtyři týdny jsou Vánoce. Letos Advent začíná opravdu prvního prosince. Nechce se věřit, že je zase rok pryč. A to jsme měli tolik plánů, co ještě udělat, co stihnout. I na zahradě.

Astronomicky už za pár dnů začíná zima, a ačkoli prosinec nebývá příliš studený, je dobré mít již zahradu zazimovanou. S nočními mrazíky se musí počítat již od listopadu. A teď už je třeba věnovat zvýšenou péči nadzemním nádržím na vodu, zejména sudům. Však zahradu zálivka potěší, chce to pořádně zalít každý strom, každý keř. A co znamená pořádně? Ke každému aspoň dvacet třicet litrů. A pokud i tak voda v sudech zbyla, a člověku je líto všechno honem vylít, postačí vložit do otevřených nádob polínko, nebo zčásti naplněnou petláhev, aby případný mrazík nádobu nepoškodil. A jak píšu, na mrazíky to stačí, pokud by hrozil mráz, je třeba opravdu všechno vylít.

Adventní věnec se čtyřmi svíčkami už nejspíš doma máte a již první neděli první svíčička zazářila.
Tak teď už je načase ustřihnout pár větévek z třešně nebo višně, ano, barborky, v teple doma do Vánoc vykvetou. Tedy ne pokaždé, v příliš teplých bytech často zaschnou… Ale za zkoušku to stojí.

Autor: Josef Duben

Skrýt