Poradna Facebook
Rádce pro vaši zahradu

Za oknem je podzim

Pořád se tomu nechce věřit, ale je to tak. Už je tu podzim. Je čas přezout zimní pneumatiky, přeřídit si hodinky na zimní čas, tedy ten správný astronomický…a také se porozhlédnout, co by ještě bylo dobré udělat na zahradě.

Například posekat trávník, možná již naposledy. Nechá-li se před zimou přerůst tak, že tráva poléhá, mnohem více hrozí, že jej v případě déle ležící sněhové přikrývky napadne plíseň sněžná. A na jaře by pak bylo i více práce s hrabáním trávníku. Pokud není tráva moc dlouhá, je dobré ji využít jako mulč, k rostlinám se tak dostane přirozeně trochu humusu, který potřebují. Ovšem ne každá sekačka umí mulčovat, potřebuje speciální nástavec.

Při úklidu zahrady je dobré uvážit, že spoustu materiálu, zejména spadaného listí ovocných stromů a uschlých květin je možné kompostovat. A právě sekání trávy to usnadní, listí není nutné hrabat, stačí ho posekat spolu s trávou. V kompostéru se pak lépe rozloží. A co teprve když se použije urychlovač zrání Radivit, to se pak už můžete těšit na pěkný kompost pro jarní zahradu. Ale kde je jaro, když je tu podzim.

Autor: Josef Duben

Skrýt