vyvýšené záhony
Poradna Facebook
Rádce pro vaši zahradu

Vyvýšené záhony trochu jinak

Máme dobrou zkušenost s pěstováním některé zeleniny v nádobách, například rajčat a cibulek na nať. Na vyvýšený záhon jsme nikdy neměli dost zeminy. Naše tři kompostéry stačí tak sotva na dosypávání ke keřům a k naplnění nádob, my tedy používáme stavební kbelíky. Ale viděl jsem u kamarádů vyvýšený záhon, který vypadal dost originálně.

Vyprávěli mi, že měli zeminy dost, ale vždy měli trochu problém, čím a jak to ohradit. Až pak jednou jejich sousedka včelařka vyměňovala ve svém včelíně velké množství úlů, a tu je napadlo, že by se tyto „bedýnky“ mohly hodit. A to jak na pěstování, tak na ohrazení vyvýšeného záhonu. Je jasné, že nevydrží na věky, ale to nevydrží žádné ohrazení, a tohle bylo zadarmo, a ještě to je velmi zajímavé na pohled.

Úly naplněné zeminou tvoří bytelnou zeď, navíc oseté, popřípadě osázené působí velmi dobře. Jen nám ještě prozradili, že dřevěné úly vyložili nepropustnou fólií, aby déle vydržely. Výtečný nápad. Je to pěkné, nemusejí se tolik ohýbat, ani při pletí, ani při sklizni, navíc to má další bonus, takovéto ohrazení je dobrou obranou proti slimákům. Takže jim stačí sledovat jen mšice.

Autor: Josef Duben

Skrýt