Poradna Facebook
Rádce pro vaši zahradu

Však ještě nasněží!

Sice se nezdá, že by letos mělo být sněhové nadílky nějak hodně, nicméně je potřeba s ní počítat. S postupující zimou a rizikem mokrého těžkého sněhu hrozí polámání keřů, nebo jejich rozklesnutí, zejména těch stálezelených, například různých jalovců, ale i tújí, či povalení bambusů.

Možná, že se někomu moc nezamlouvá svazovat na zimu keře, přijde mu to málo estetické, ale je to účinné, zejména v případě, když má člověk zahradu mimo stálé bydliště a nemůže na ni pravidelně dohlížet a podle potřeby závěje setřásat. Na svazování se dají použít vázací pásky o šířce několika centimetrů, ty větve nepoškodí, a navíc bývají nenápadně zelené či hnědé.

Ovšem i když je keř svázán, tak je dobré velké množství sněhu setřást. Mokrý sníh je velmi těžký. A další nebezpečí hrozí po krátké oblevě, při rychlém namrznutí může rostliny poškodit tíha ledu.
Nu a pomalu je dobré se připravit na řez stromů a keřů. Začít se dá třeba vrbami, zejména když se řežou „na hlavu“, tedy tak, aby na nich mohl sedět vodník. V takovém případě se vrbě nic nestane, ani kdyby ještě po řezu přišel mráz.

Autor: Josef Duben

Skrýt