Kdo se chystá ke koupi a výsadbě nového stromku či keře, měl by si předem zjistit, zda je zvolená rostlina dvoudomá, nebo jednodomá, cizosprašná či samosprašná. Většina semenných rostlin má květy oboupohlavné, to znamená, že tyčinky i pestík jsou v jednom květu. Květy jednopohlavné mají buď tyčinky (samčí květy) nebo pestík (samičí květy).
Jednodomá rostlina vytváří květy samčí i samičí. A je-li samosprašná, postačí vysadit jednu rostlinu, pokud však je cizosprašná, bude třeba rostlin více, minimálně dvě. Jednodomé rostliny jsou např. smrk, líska, kukuřice.
Samosprašnost totiž znamená, že dochází k samoopylení, tedy k přenosu vlastního pylu na bliznu.
Cizosprašnost je opylení pylem z jiné rostliny, a je mnohem častější, zajišťuje životaschopnější potomstvo. Většina ovocných stromů, až na určité výjimky, jsou právě cizosprašné. Někdy může být problém s vhodným opylovačem u třešní, pokud není poblíž, málo plodí.
Dvoudomost rostlin pak znamená, že rostlina vytváří buď květy pouze samčí, nebo pouze samičí. Pokud chceme plody, je nutné vysadit rostliny obého pohlaví, i když k oplození několika rostlin samičích postačí třeba jen jedna samčí, jejíž květy dávají pyl, ale plody nevytvoří. Z dvoudomých rostlin lze vyjmenovat chmel, rakytník, cesmínu, škumpu, jalovec nebo morušovník, ale pouze červený.
Autor: Zuzana Pavelková