dešťovka
Poradna Facebook
Rádce pro vaši zahradu

Vodní rizika v zahradě

Je dobré zachycovat dešťovou vodu, to je už samozřejmé, ale je potřeba si uvědomit, že nádrže, zejména ty odkryté, se mohou stát pastí, ze které není úniku, ať už pro plazy, tj. zejména slepýše a ještěrky, ale třeba i ptáky. A přitom všichni tito výše jmenovaní živočichové jsou zahradě prospěšní! Co si počít? Nádrže zakrýt?

Zde je příklad, jak netopit slepýše a ještěrky. Poté, co jsme ze sudu na dešťovou vodu několikrát na poslední chvíli zachránili slepýše, který tam padal, nebo snad schválně skákal, z břečťanem porostlé zdi, jsme si poradili, a velmi jednoduše. Sud jsme zakryli starou záclonou a přichytili ji gumou. Další den zapršelo. Na síti se zachytily různé listy a drobné nečistoty. A slepýš? Toho jsme na síti spatřili až čtvrtého dne. Povaloval se tam a ani se mu nechtělo dolů. Anebo se mu těžko vylézalo, když síť nebyla pořádně vypnutá? Příště na to dáme pozor.

A jak chránit ptáky? Buď také zasíťovat, ale pevným pletivem s malými oky, do větších se zamotávají, nebo aspoň do nádrží dávat kousek dřeva, třeba prkénko, aby se ptáci mohli napít. Tím se déle udrží na zahradě, kde ozobávají škodlivý hmyz, především mšice apod. A na takovém voru se mohou zachránit i napadané včely, popřípadě další hmyz. Chce to ale dřevo občas měnit, nasáklé se totiž potopí. U zahradních jezírek je zase dobré nechat aspoň jednu stěnu mírnější, šikmou, aby vznikl jakýsi, nejlépe zvrásněný výlez.

Autor: Josef Duben

Skrýt