déšť
Poradna Facebook
Rádce pro vaši zahradu

Voda znamená život

 

Nedá se očekávat, že letošní rok bude bohatý na srážky. Podle NASA sice prý moc slunečního svitu nebude, ale s valnými dešti se nepočítá, srážkový deficit pokračuje. Po loňských zkušenostech bude na místě zachytit a využít každou kapku vody, která z nebe spadne.

Kromě nádrží na dešťovou vodu pod každým okapovým svodem je dobré mít k dispozici i dostatek nádob, do kterých se dá „nachytat“ voda přívalová. Loni to nakonec ještě dopadlo dobře, vždy zapršelo na poslední chvíli, když už dešťovka nebyla. Kéž by to aspoň tak vycházelo i letos.

Je třeba si také uvědomit, že se srážkami je to všelijaké, někde takhle pěkně zaprší, jak jsem si pochvaloval já, ale za kopcem, který rozráží mraky, už nespadne ani kapka. A proto je třeba být vděčný za každou kapku deště, i za kapku rosy.

K dobrému hospodaření s vláhou patří také zapojený terén, pestrá zahrada, kde jsou vyšší stromy, a tudíž i stín. Zahrada, na níž je pouze trávník od plotu k plotu, popřípadě řídce osázené zeleninové záhony, v horkém suchém létě trpí, a ani častá zálivka moc nepomůže.

Autor: Josef Duben

Skrýt