květináče
Poradna Facebook
Rádce pro vaši zahradu

Venku zima, zahrada se probouzí, ale co doma?

 

V bytech je krásně teploučko, ale pokojové rostliny už potřebují péči. Jen tak budou ozdobou bytu nebo kanceláře. Rostliny navíc ovlivňují kvalitu a složení vzduchu v obytném prostoru. Přes den mění pomocí fotosyntézy kysličník uhličitý na kyslík, ovšem v noci je tomu naopak, proto do ložnice mnoho rostlin nepatří.

Rostliny pěstované v květináči vyžadují více péče, protože kořeny mají jen omezený prostor a rostliny jsou zcela odkázány na člověka. Potřebují zálivku, hnojení a s blížícím se jarem je třeba některé přesadit, ale květináč nesmí být o moc větší, než ten původní. Příliš velký květník rostlinám nesvědčí, snaží se ho zaplnit kořeny, a nadzemní části pak moc nerostou ani nekvetou. Květináč musí mít otvory u dna, aby nadbytečná voda mohla odtékat.

Na přesazení je nejlepší koupit speciální zeminu pro pokojové rostliny. Jenže rostliny nepotřebují jen zálivku, ale také dostatečný přísun živin. První přihnojení je dobré již po 4 až 6 týdnech po přesazení.

Pozor na škůdce! Ani rostliny pěstované v bytech nejsou před nimi v bezpečí. Proto je velmi důležité rostliny pravidelně kontrolovat a hned při prvním výskytu škůdců rostliny postříkat. Dobře zabírá kontaktní insekticidní přípravek Neudosan AF, protože působí na dospělé škůdce i na jejich larvální stadia. Účinnou látkou je draselná sůl přírodních mastných kyselin. Stříkat je třeba časně ráno nebo večer, a nezapomínat na spodní stranu listů, kde se škodlivý hmyz nejčastěji ukrývá.

Autor: Zuzana Pavelková

Skrýt