zlatice
Poradna Facebook
Rádce pro vaši zahradu

Velikonoce, to je už jaro

Na konci března už jaro začalo, druhého dubna je letos Květná neděle a o následujícím víkendu jsou Velikonoce. Letos lze počítat s tím, že na zahradě i v přírodě bude spousta květů. Drobných kvítků i těch trochu větších. Ano, sněženky a bledule již budou víceméně pryč, stále ale kvetou čemeřice, začínají sasanky a objevují se fialky i nezdolné sedmikrásky.

Pokračují nenápadné samičí květy lísek, jív a dalších keřů a stromů, například jehličnanů. Jak jsou nádherné třeba nafialovělé šištičky modřínů.

Probouzející se příroda ladí s velikonočními svátky, svátky Ježíšova vzkříšení. Leckdo v tyto dny zatouží po jarním či velikonočním aranžmá z jarních květů. Zářivě žlutě kvetoucí zlatice (Forsythia), nesprávně zvaná zlatý déšť, ve váze pár dnů vydrží a k jejím větévkám se pěkně hodí barevné kraslice. Zato kočičky, tj. květy jív, by se raději řezat neměly, i když jsou také moc pěkné, ale jsou první jarní potravou včel, tak je lepší jim je nechat.

A co vrbové pruty na pomlázku? No, když jsou letos Velikonoce až v dubnu, je lepší si nastříhat pruty na pomlázku už dříve, při jarním prořezávání vrb. Jen je dobré brát na vrbu ohled a pruty stříhat tak, aby na vrbě nezůstávaly nepěkné „špačky“, tedy takové ty nevzhledné kolíky dlouhé deset dvacet centimetrů.

Autor: Josef Duben

Skrýt