orchideje
Poradna Facebook
Rádce pro vaši zahradu

Vděčné a skoro věčné orchideje

 

Většina orchidejí, zejména nejčastěji pěstovaný a nejméně náročný Phalaenopsis, nemá kotvící kořeny, ale pouze vzdušné, proto se pěstují ve speciálním kůrovém substrátu.
Při správné péči kvetou i několik měsíců, a dokonce i vícekrát za rok. Pokud ovšem mají to pravé „orchidejové“ místo, většinou se jim daří na okenním parapetu na východ či na sever. Jih ani západ orchidejím příliš nevyhovuje. A také potřebují náležitou péči, pravidelnou, ale celkem nenáročnou.

Při nákupu orchidejí je nutno dbát, aby cestou nenastydly, vždy je přepravovat řádně zabalené. A při nákupu je dobré pořídit i kbelík. Proč? Na napájení orchidejí. Není totiž dobré je zalévat, mnohem lepší je každých deset dnů postavit květináč do kbelíku s vodou tak, aby byl téměř ponořený. Zhruba po hodině je speciální kůrový substrát, v němž se orchideje pěstují a který chrání kořeny rostlin před vysycháním, dostatečně nasáklý. Stačí nechat okapat a vrátit do obalu, v němž by voda rozhodně stát neměla, proto je nejlepší speciální obal pro orchideje, který má vyvýšené dno. Zhruba jednou za měsíc se do vody přidá hnojivo, jinak je postup stejný, a rostliny jsou přihnojeny.

Někdy však, i při dobré péči, poupata zasychají a odpadávají. Příčinou může být blízkost ovoce, které při zrání produkuje etylén, anebo větrání v zimě. Studený průvan může orchidej připravit o květy i poupata. A když větrat jinde nejde? Tak je dobré se aspoň pokusit rostlinu zakrýt fólií, nebo odclonit vrstvou novin.

Orchideje vypadají odolně, ale i je mohou napadnout škůdci, nejraději se schovávají v úžlabí listů, tato místa je třeba při každém „napájení“ pozorně prohlédnout, aby se mohlo zasáhnout hned při první výskytu. Vhodný je insekticidní kontaktní přípravek Neudosan, jehož přírodní účinnou látkou je draselná sůl přírodních mastných kyselin, působí na dospělce i na larvální stádia škůdců. Postřik je vhodné opakovat.

Autor: Zuzana Pavelková

Skrýt