vánoční hvězda
Poradna Facebook
Rádce pro vaši zahradu

Vánoce, stromeček, jmelí a… No přece vánoční hvězda!

 

Kdo by ji neznal, před Vánoci je vidět všude, v každém obchodním centru, v každém květinářství, a především na policích a regálech před nimi. Ale tu venku vystavenou si rozhodně nekupujte! Pryšec nádherný, Euphorbia pulcherrima (Poinsettia), známý hlavně pod jménem vánoční hvězda, totiž nesnáší chlad a po přenesení do tepla jí opadávají listy.

Nejznámější je vánoční hvězda s červeně zbarvenými listeny, ale byly vyšlechtěny i další barevné varianty – bílá, lososová, pestrobarevná… A když spatříte modrou či třpytivou, tak ta rozhodně vyšlechtěna nebyla, ta je jen nastříkaná. K tradičním Vánocům se moc pěkně hodí klasická odrůda s červenými listeny, která navíc vydrží nejdéle!

A co péče? Péče o vánoční hvězdu je jednoduchá – dobře se jí daří v teple, ale nesnáší přelití, průvan a chlad. Proto tedy nekupovat vánoční hvězdy vystavené venku, a ty koupené uvnitř je dobré na přepravu řádně zabalit.

A ještě drobné varování: Jmelí i vánoční hvězdy jsou jedovaté, proto by měly být mimo dosah dětí či domácích mazlíčků. A u vánoční hvězdy je nebezpečná latexová šťáva, proto je třeba si po kontaktu s rostlinou řádně umýt ruce.

Autor: Zuzana Pavelková

Skrýt