zahrada v zimě
Poradna Facebook
Rádce pro vaši zahradu

Vánoce jsou za námi…

 

Skoro by se chtělo zanotovat starý skautský popěvek: „Zima už je za námi a ten sníh je ten tam…“ atd. Ale kdepak, sníh už padal, leckde ještě leží, a nejspíš ještě přijde. Anebo možná nepřijde. Na přelomu roku se dá očekávat cokoli.

A co nás bude čekat v roce novém? Opět jaro, léto, podzim, a zase zima… Jen možná, jako už v posledních letech, budou jaro i podzim spíš vypadat jako léto. Ale jisté náznaky čtyř ročních období přetrvávají. A když budou nepatrné, lze si pustit Vivaldiho, jeho Čtvero ročních období, a bude to.

Jenže možná budou i předčasné volby… Kdoví? Také se objevují předpovědi, že bude sucho. Inu, asi bude, a ve dne bude světlo a v noci tma. Zanechme však prognóz a zkusme se již nyní těšit na jaro, a nejen na to, co kam a kdy vysadit. Po zkušenostech s letošním suchem, a s ohledem na sucho předpovídané na příští rok, to chce naplánovat, jak lépe hospodařit s vodou. Pro začátek postačí nainstalovat na zahradě lavor, nebo nějaký škopíček, a mýt si ruce po práci hned tam, a ne pod tekoucí a do odpadu unikající vodou. Popřemýšlet o organizaci „vodního hospodářství.“ Prohlédnout včas nádrže na vodu.

Dlouhé zimní večery jsou na přemýšlení a plánovaní jako dělané. A je šikovné vzít si k tomu papír a tužku. Dají se kreslit plánky, a hlavně, člověk své skvělé nápady nezapomene!

Vše dobré v novém roce 2019!

Autor: Josef Duben

Skrýt