vánoční hvězda
Poradna Facebook
Rádce pro vaši zahradu

Vánoce a hvězdy

Tou první, spojovanou s Vánoci, byla kometa svítící na Betlémem, nad místem, kde se narodil Ježíšek. A hvězda patří k Vánocům dosud, ať už skleněná či korálková na vánočním stromku, nebo ta oblíbená rostlina „vánoční hvězda“, které se říká též Poinsettia, ale botanicky to je pryšec nádherný (Euphorbia pulcherrima). Klasická je odrůda s červenými listeny, to červené opravdu nejsou květy, a ta navíc vydrží nejdéle. I když byly vyšlechtěny i další barevné varianty – bílá, lososová, pestrobarevná. Ale modré ani třpytivé ne, ty jsou jen jednoduše nastříkané barvou.

Před Vánoci se prodává všude, ale není dobré koupit rostlinu vystavenou venku. Vánoční hvězda totiž nesnáší chlad, po přenesení do tepla by mohla shodit listy i barevné listeny. Proto i rostlinu koupenou v obchodě je třeba na přepravu domů řádně zabalit. Pak opravdu není náročná. Potřebuje jen teplo a mírnou zálivku, vadí jí průvan a chlad.

A pozor, je to pryšec, tudíž je jedovatá. Postavit raději mimo dosah dětí i domácích zvířat. A i dospělý by si měl po kontaktu s touto hvězdou pečlivě umýt ruce.

Autor: Zuzana Pavelková

Skrýt