růže kytice
Poradna Facebook
Rádce pro vaši zahradu

VALENTÝN

Tento svátek se u nás neslaví dlouho, ale s o to větším nadšením. Hlavním dárkem bývají květiny. Jenže v únoru je ještě zima, a proto je nezbytné květiny na přepravu řádně zabalit.

A jaké květiny se dostávají a jak se o ně postarat?

Nejčastěji to jsou květiny řezané. Kytice má mít vždy lichý počet.
(Sudý počet květin se používá především na pohřbech.)
Pak se zastřihnou stonky a květiny se naaranžují do vázy. Rozhodně neuškodí přisypat do vody speciální přípravek, dezinfikuje vodu a ta se pak nemusí tak často měnit. A když není po ruce, tak postačí lžíce octa nebo půlka acylpyrinu.
Pozor u sestřihování či spíše seřezávání růží. Vždy našikmo a stonek nastřihnout hlouběji.

Někdy se však dávají květiny hrnkové, tedy v květináčích. Pak je dobré je dávat v obalu, působí dárkověji. A nejlépe s informací, kde se takové rostlině bude dařit a jak o ni pečovat.

Zvláštní kategorií jsou orchideje. Jsou krásné a velmi oblíbené. U nich je dobré připomenout, že ty se nezalévají, ale jednou týdně namáčejí, tzn. celý květináč se posadí do kbelíku s vodou alespoň na hodinu. A jednou za tři týdny je dobré do vody přidávat hnojivo, nejlépe to na orchideje.

Ale všechna tato péče bude marná, pokud květiny cestou domů nastydly. Takže hlavně pozor na řádné zabalení při přepravě.

Autor: Zuzana Pavelková

Skrýt